Strona główna Troszkę geografii Troszkę historii To i owo o Łemkach Gitarą i piórem Gdzie i jak wędrować Przewodnik

Znakowane szlaki Beskidu Niskiego

droga.gif (3395 bytes)     Fajnie jest włóczyć się po górach. Ale przecież czasem trzeba dojść do jakiegoś schroniska, czy kawałka łąki, gdzie można wbić w ziemię kilka szpilek i zaszyć się w przytulnym wnętrzu zmokłego nieco płótna. Dlatego warto wtedy skorzystać ze ścieżek, które inni już kiedyś przetarli i na dodatek jeszcze oznaczyli. Przedstawiamy więc przegląd szlaków znakowanych pieszych w rejonie Beskidu Niskiego.

    Więcej informacji można uzyskać w opisie poniższych szlaków:

Komańcza - Krynica Łupków - Grybów Komańcza - Besko Bukowsko - Kanasiówka
Barwinek - Pustelnia św. Jana z Dukli Dukla - Góra Chyrowa Krosno - Dukla Tylawa - Góra Baranie
Gorlice - Ożenna Krempna - Mrukowa Bartne - Szalowa Konieczna - Folusz
Krynica - Stróże Ropki - Ostry Wierch Roma - Tylicz Muszyna - Muszynka
Magura - Góra Homota Góra Jałowa Kiczera - Góra Kiczera Wysowa - Regetów Niżny

Schematyczny plan szlaków Łemkowszczyzny

Mapka szlaków

    Legenda - kopia.jpg (12829 bytes)

 

Krótki opis szlaków

Szlak czerwony

Szlak czerwony: Komańcza - Krynica - fragment głównego szlaku beskidzkiego

Komańcza - Puławy

Początek szlaku widokowy dzięki odsłoniętemu grzbietowi na Jawornikiem, sięgającym 665 m. Po przełamaniu grzbietu Kamienia droga schodzi do doliny nieistniejącej wsi Przybyszów, po czym wspina się na Tokarnię, z której rozciąga się szeroka panorama na północ. Za Tokarnią szlak schodzi na przełęcz i dalej wiedzie monotonną drogą przez zalesione pasmo Bukowicy.

Puławy - Rymanów Zdrój

Jest to mało ciekawy odcinek szlaku. Droga wiedzie początkowo asfaltem - wpierw do Puław Dolnych, potem przez Tarnawkę do Wisłoczka, łącznie ok. 6 km. Po przejściu przez Dział trasa schodzi do dawnej wsi Wołtuszowa, doprowadzając do miejsca po dawnej cerkwi.

Rymanów Zdrój - Iwonicz Zdrój

Szlak łączący dwa uzdrowiska, ale nie należy do przyjemnych. Początek jest zachęcający (ładny widok na dolinę nadrymanowskiego potoku Tabor), potem jednak trasa brzydnie, prowadzi rozjeżdżonymi drogami. Po zajściu nad Świętokrzyski potok warto wstąpić do kaplicy przy cudownym źródle nad Klimkówką.

Iwonicz Zdrój - Nowa Wieś

Po przejściu przez Lubatową szlak wspina się pod Cergową, której charakterystyczny, ścięty od północy kształt widać z odległości wielu kilometrów. szlak nie przechodzi przez sam szczyt - prowadzi nań nieznakowana ścieżka. Podczas zejścia w kierunku Nowej Wsi mijamy kilka bardzo ładnych leśnych polan.

Nowa Wieś - Kąty

Początkowo szlak sam w sobie nie jest atrakcyjny, przechodzi jednak niedaleko pustelni św. Jana z Dukli. Prowadzi do niej krótki szlak łącznikowy. W Hyrowej wychodzimy nie opodal zabytkowej cerkwi, godnej baczniejszego przyjrzenia. Dalej szlak znów wiedzie górą przez Danię do Kątów. Na tym odcinku zdarzają się fantastyczne widoki przy dobrej widoczności.

Kąty - Kamień - Magura Wątkowska - Bartne

Szlak, niewątpliwie atrakcyjny dla miłośników beskidzkiej przyrody, zapuszcza się w leśne odstępy, prowadząc przez obszar Magurskiego Parku Narodowego. Na przełęczy Hałbowskiej można zobaczyć cmentarz Żydów pomordowanych w czasie II wojny. Dalej droga wiedzie ku szczytowi Magury Wątkowskiej a po jej osiągnięciu schodzi przez przełęcz Majdan do schroniska PTTK w Bartnem.

Bartne - Hańczowa

Ten odcinek szlaku ma ładne fragmenty. Po łagodnym strawersowaniu Mareszki schodzi nad Wołowiec i przemierza niemal całą wieś. Polecamy podejście do cerkwi położonej 200 metrów od szlaku. Dalej szlak wiedzie nad rzeczką, przecinając ją kilkakrotnie. Ostatni fragment przed drogą Jasionka - Krzywa to bardzo urocze łąki. Następnie łagodnym podejściem i zejściem osiągamy Regietów Niżny, a w nim starą cerkiew. Wspinając się na Kozie Żebro doliną dochodzimy do Hańczowej.

Hańczowa - Krynica

Szlak początkowo prowadzi doliną Ropki a następnie opuszczając ją dociera do Banicy. Stamtąd łagodnym wejściem kierujemy się do Mochnaczki Niżnej, w której warto zobaczyć zabytki cerkiewne. Osiągając Huzary docieramy do Krynicy.

 

Szlak niebieski

Szlak niebieski: Łupków - Grybów - im. Kazimierz Pułaskiego (graniczny)

Łupków - Jasiel

Odcinek szlaku bardzo ładny, ale trudny i długi. Początek na stacji PKP w Nowym Łupkowie. Droga wiedzie fragmentem trasy tymczasowej Pobieda, zbudowanej podczas operacji dukielskiej. Dalej szlak idzie granicą, przecinając drogę, prowadzącą z Radoszyc do Paloty. Kilka kolejnych godzin to dość ,,ostre" pagórki: Garb Średni, Danawa, Pasika, na której znajduje się wieża triangulacyjna, skąd resztki widoku na okolicę, i Kanasikówka, po których wchodzimy w dolinę Jasiółki, niegdyś zamieszkałą, obecnie zupełnie pustą.

Jasiel - Barwinek

Z Jasiela wspinamy się na górujący nad okolicą Kamień, po czym dochodzimy do ładnej doliny nieistniejącaj wsi Czeremcha. Szlak dalej podąża niezbyt atrakcyjną drogą w kierunku Barwinka, przed sama wsią skręcając na północ i idąc doliną Zyndranowej. Po dojściu do wiejskiej drogi można udać się dodatkowo do Zyndranowej, aby zobaczyć tam Muzeum Kultury Łemkowskiej.

Barwinek - Grab

Początkowo nie jest ciekawie. Szlak wiedzie drogą zrywkową, potem wspina się na główny grzbiet, bez żadnych miejsc widokowych. Lepiej jest dopiero na Baraniem - ładny i rozległy widok. Z głównego grzbietu trasa schodzi koło odbudowanego kościoła do Huty Polańskiej i prowadzi dawną wiejską drogą do bardzo atrakcyjnej doliny Ciechani. Stąd przez górę Nad Tysowym idziemy do Ożennej i dalej szosą do Grabu.

Grab - Wysowa

Z Grabu idziemy dawnym traktem handlowym do granicy. Po drodze mijamy odnowiony cmentarz z I wojny światowej. Szlak dalej wiedzie granicą przez kilka malowniczych polanek. Po zejściu ze zboczy Dębiego Wierchu dochodzimy do polan Radocyny. Dalej szlak prowadzi do Koniecznej, kilometr przed wsią skręcając w zagajniki. W Koniecznej jest cerkiew, za która szlak skręca ku granicy i ostro wspinając się nań dochodzi do szczytu Jaworzyny, która raczy nas ładnym widokiem. Następnie przez Obić schodzimy do malowniczo położonej Wysowej.

Wysowa - Grybów

Ten fragment szlaku prowadzi przez niższe partie Beskidu Niskiego, od Wysowej kieruje się na północ. Wychodząc z Wysowej mijamy zabytkowe cerkwie i bazę studencką osiągając dolinę Ropki. Następnie przez Dzielec i Bordiów Wierch docieramy do Czarnej. Przekraczając drogę asfaltową podchodzimy pod Suchą Homolę, a następnie przechodzimy przez coraz gęściej zamieszkałe dolinki i polanki. Mijając Wawrzkę podchodzimy pod Chełm, który jest ostatnim wzniesieniem przed Grybowem. Za znakami dochodzimy do stacji PKP.

Szlaki łącznikowe

Szlak czarny

Szlak zielony: Komańcza - Besko

Szlak zaczyna się obok stacji PKP, następnie biegnie wraz z drogą asfaltową do Dołżycy, by po opuszczeniu wsi wspiąć się na pasmo graniczne. Tam spotykamy znaki niebieskie biegnące z Łupkowa. Osiągamy Garb Średni, a za nim Kanasiówkę. Tutaj rozstajemy się ze szlakiem niebieskim i w kierunku północnym, długim łagodnym zejściem podążamy do Moszczańca. Dalej obok rozsypujących się budynków dawnego PGR-u dochodzimy do leśniczówki we wsi Darów, po której pozostał jedynie układ polan wzdłuż drogi. Można znaleźć miejsce po dawnej cerkwi. W pewnym momencie szlak opuszcza drogę i wspina się na Dział, zalesiony i błotnisty szczyt. Po zejściu docieramy do znaków czerwonych - głównego szlaku beskidzkiego i z nimi schodzimy do Puław Górnych. Tam miejsce po cerkwi i stary cmentarz. Dalej cały czas na północ w miarę płaskim lasem dochodzimy do doliny i do samej Sieniawy.

Szlak żółty

Szlak żółty: Bukowsko - Kanasiówka

Wychodząc z Bukowska kierujemy się na południe asfaltową drogą. W Woli Piotrowej skręcamy w prawo i po chwili wkraczamy na drogę polną, osiągając po dość stromym podejściu przełęcz pod Tokarnią. Tutaj przecinamy bieg szlaku czerwonego. Dalej schodzimy łagodnie osiągając zabudowania Wisłoka Wlk. Drogą główną kierujemy się do Wisłoka Grn. Tam dość stromo podchodzimy i leśną ścieżka osiągamy grzbiet graniczny i szczyt Kanasiówka (823 m). Spotykamy też znaki zielone i niebieskie.

Szlak czarny

Szlak zielony: Barwinek - pustelnia św. Jana z Dukli

Szlak prowadzi od przejścia granicznego Barwinek, schodzi do wsi, stamtąd wiejską drogą do Zyndranowej, w której warto zobaczyć muzeum. Następnie wspina się na Ostrą i skrajem rezerwatu ,,Przełom Jasiółki" schodzi do leśniczówki Stasiana. Kolejne 2 km. to nieciekawy odcinek asfaltem, po czym zarośniętymi ścieżkami szlak wiedzie po grzbiecie Dziurcza i Mszany do pustelni Sw. Jana.

Szlak żółty

Szlak żółty: Dukla - Góra Chyrowa

Króciutki szlak łącznikowy. Wyjście z Dukli ścieżką leśną dość łagodnie osiągamy stoki Hyrowej, ale sam szczyt omijając. Po kilkunastu minutach dochodzimy do szlaku czerwonego.

Szlak czarny

Szlak zielony: Krosno - Dukla

Początek trasy przy stacji PKP. Kierujemy się drogą do Dobieszyc, a dalej podchodzimy aż do Żarnowca. Potem wśród zabudowań wsi Zręcin, Chorków docieramy do Bóbrki, gdzie można obejrzeć skansen. Dalej cały czas asfaltem docieramy do Dukli.

Szlak żółty

Szlak żółty: Tylawa - Baranie

Z Tylawy (przystanek PKS) szlak kieruje się na zachód w kierunku niewysokiej Kiczery, jednak nie osiągając jej kulminacji. Po półgodzinie marszu miejsce, w którym niegdyś znajdowała się wieś Smereczne, dziś dolina zupełnie niezamieszkała, gdzieniegdzie tylko krzaki i drzewa owocowe potwierdzające dawną zabudowę. W dalszym biegu szlak wkracza w doline potoku Wilsznia, nad którym niegdyś istniała łemkowska wioska o tej samej nazwie. Dalej szlak prowadzi wąska ścieżka przez zarośla i krzewy dochodząc do szerokiej doliny, na końcu której znajduje się wieś Olchowiec. Tam cerkiew i zabytkowy kamienny most do niej prowadzący, ewenement w skali Beskidu Niskiego. Z Olchowca szlak kieruje się na północ, po opuszczeniu doliny Olchowczyka wspina się wśród lasu na Baranie (graniczny szlak niebieski), skąd niegdyś rozpościerał się ładny widok z wieży triangulacyjnej. Obecnie wieża (2002 r.) jest przewrócona.

Szlak czarny

Szlak zielony: Gorlice - Ożenna

Wychodząc ze stacji PKP przechodzimy przez centrum miasta, przekraczamy rzekę i dochodzimy do drugiego osiedla Gorlic. Następnie wśród pojedynczych zabudowań podchodzimy na Łysulę (551 m), po czym schodzimy do Wapiennego. Tam warta obejrzenia cerkiew. Kierując się w kierunku wschodnim osiągamy rozległe pasmo Magury Wątkowskiej. Mijając Ferdel, Kornuty i Wątkową dochodzimy do szlaku czerwonego, gdzie szlak robi nagły zwrot na północ schodząc do Folusza, mijając po drodze nieliczne skałki. Potem drogą leśną dochodzimy do Mrukowej, gdzie spotykamy znaki żółte. Wchodząc na Bucznik dochodzimy do Nowego Żmigrodu. Tutaj szlak dokonuje kolejnego skrętu, tym razem na południe polnymi drogami dochodzi do Kąt, gdzie po raz wtóry spotyka główny szlak beskidzki. Z Kąt pokonując Kamień dochodzimy do Krempnej, spotykając znaki żółte. Doliną Krempnej dochodzimy do Żydowskiego, po czym dość monotonnie leśną ścieżką osiągamy Ożenną i jednocześnie szlak niebieski.

Szlak żółty

Szlak żółty: Krempna - Mrukowa

Nowo wyznakowany szlak po powstaniu Magurskiego Parku Narodowego. Typowy szlak łącznikowy. Początek w dawnej typowej wsi łemkowskiej, odnowiona cerkiew służąca obecnie jako świątynia katolicka. Niedaleko odnowiony cmentarz żołnierzy z I wojny światowej. Po opuszczeniu zabudowań kierujemy się na północ, po czym podchodzimy do Hałbowa, gdzie spotykamy znaki czerwone. Dalej posuwamy się na zachód aż docieramy do pięknej cerkwi położonej na wzgórzu. Dochodzimy do wsi Kotań i polnymi drogami dochodzimy znowu do szlaku czerwonego. Po osiągnięciu Trzech Kopcy schodzimy obok starego grodziska i razem ze szlakiem zielonym dochodzimy do Mrukowej.

Szlak niebieski

Szlak niebieski: Bartne - Szalowa

Początek szlaku przy schronisku PTTK w Bartnem. Płasko leśną drogą dochodzimy do Banicy - wsi składającej się obecnie zaledwie z trzech chałup. Przecinamy też żółty szlak. Dalej łagodnym podejściem podchodzimy na Przełęcz Małastowską, przechodząc obok cmentarza i przecinając drogę do przejścia granicznego w Koniecznej. Po krótkim czasie docieramy do schroniska PTTK. Razem z zielonym szlakiem podążamy grzbietem Magury Małastowskiej, schodząc z niej ku północy, mijając Ostry Dział, Brusy, Huszczę i Obocz schodzimy do Siar. Tutaj już bardziej regularną zabudową docieramy do Gorlic mijając stację PKP. Zabudowanymi stokami przekraczamy Stróżówkę za którą osiągamy Łysa Górę. Następnie schodzimy do drogi i łagodnym zejściem docieramy powoli do Szalowej PKP.

Szlak żółty

Szlak żółty: Konieczna - Folusz

Jedyny szlak w Beskidzie Niskim prowadzący przez doliny. Z koniecznej idzie do Radocyny, gdzie ładne widoki  przez zejściem w dolinę. Później podąża nad Wisłoką do ujścia Zawoi, wzdłuż której wiedzie przez dolinę Nieznajowej. Po dojściu do Wołowca łączy się chwilowo ze szlakiem czerwonym, po czym skręca nad potok płynący pod górą Obszar, prowadząc do Banicy. Dalej przez Magurycz Mały dochodzimy do Bartnego, jednak w przeciwnym końcu wsi, niż znajduje się schronisko. Przekraczamy wieś i wspinamy się na pasmo Magury Wątkowskiej, po czym schodzimy w dół spotykając przed samym Foluszem szlak zielony.

Szlak czarny

Szlak zielony: Krynica - Stróże

Z uzdrowiska kierujemy się na pobliski szczyt Huzary, gdzie żegnamy się ze szlakiem czerwonym i schodzimy w dolinę Mochnaczki. Następnie dość łagodnie podchodzimy na pasmo graniczne, osiągając Czerteż. Po minięciu przełęczy Beskid podchodzimy pod najwyższy szczyt Beskidu Niskiego - Lackową. W zasadzie jest to prawie wspinaczka, gdyż podejście jest jednym ze stromszych w całych Beskidach. Z Lackowej dochodzimy do Ostrego Wierchu, gdzie zaczyna się krótki szlak dojściowy do Ropek. Opuszczając granicę wchodzimy do Wysowej, gdzie warto zobaczyć cerkwie. Dość stromo opuszczamy Wysową wchodząc na Kozie Żebro, gdzie przecinamy szlak czerwony. Dalej przez Skałkę dochodzimy do Skwirtnego, a potem do Smrekowca. Przecinając asfalt wspinamy się na masyw Magury Małastowskiej. Szczyt osiągamy przy schronisku PTTK i dalej grzbietem w kierunku Wierchu. Z Magury schodzimy przez przełęcz Zdżar i doliną Bielanki docieramy do Szymbarka, gdzie znajduje się skansen budownictwa łemkowskiego. Następnie przez maślaną i Jelenią Górę docieramy do stacji kolejowej w Stróżach.

Szlak żółty

Szlak żółty: Ropki - Ostry Wierch

Krótki szlak łącznikowy dla tych , którzy chcą z głównego szlaku beskidzkiego dojść na Lackową. Szlak prowadzi leśną drożyną, po czym przez Białą Skałę prowadzi do Ostrego Wierchu.

Szlak czarny

Szlak czarny: Roma - Tylicz

Kolejny krótki szlak dojściowy. Początek przy przystanku autobusowym w Romie koło Krynicy. Dość stromym podejściem osiągamy Huzary, gdzie znajduje się węzeł szlaków. Stamtąd łagodnym zboczem schodzimy do Tylicza.

Szlak żółty

Szlak żółty: Muszyna - Muszynka

Z Muszyny kierujemy się na wschód i spotykamy znaki niebieskie, wraz z którymi docieramy na górę Dubne i jednocześne do rezerwatu Hajnik. Następnie szlak schodzi do Wojkowej, gdzie ładna cerkiew i dalej granicą docieramy do ciekawego zabytku - pozostałości po okopach Konfederatów Barskich - jednocześnie rezerwat. Stamtąd w kierunku południowym schodzimy do Muszynki.

Szlak żółty

Szlak żółty: Magura Małastowska - Góra Homola

Szlak łączący dwa dłuższe szlaki. Początek obok schroniska, razem ze szlakiem zielonym w kierunku północnym. Na początku grzbietu Wierchów odbicie w prawo i po dojsciu do drogi skierowanie się wzdłuż wsi Oderne. Stamtąd zejście drogą do Uścia Gorlickiego. Stamtąd drogą w kierunku Klimkówki, potem skręcając w lewo lekko w górę i spotykamy szlak niebieski powyżej Czarnej na zboczu góry Homola.

Szlak czarny

Szlak czarny: Jałowa Kiczera - Kiczera

Szlak umożliwiający zejście do górnej części wsi Zyndranowa, gdzie znajduje się chatka studencka. Początek szlaku na nebieskim szlaku granicznym przy słupku 1/148, początkowo scieżką, potem leśnymi drogami (słabe oznakowanie) sprowadza do pierwszych zabudowań Zyndranowej, gdzie obok chatki studenckiej przekraczaa strumień i spina się dość stromo na stok Kiczery. Szlak niebieski osiągnięty jest przy słupku granicznym 153/1.

Szlak żółty

Szlak żółty: Wysowa - Regetów Niżny

Początek szlaku w Wysowej w węźle szlaków przy cerkwii. Szlak prowadzi drogą wzdłuż doliny Ropy. Przed wsią Blechnarka możliwość dojścia do cmentarza wojennego na gorze Wysota (specjalne oznakowanie). W Blechnarce po prawej stronie zabytkowa murowana cerkiew. Opuszczając wieś, szlak wspina się na Przełęcz Wysowską, gdzie osiąga granicę państwa. Wraz z nią w kierunku wschodnim osiąga Jasiłniki, za którymi możliwość dojscia do cmentarza wojennego, a następnie górę Obić. Po zejściu z Obicza turystyczne przejście graniczne na Rrzełęczy Regietowskiej i odbicie szlaku w lewo. Dalej dogą dojście do Regetowa Wyżnego (kapliczka), a następnie do Regetowa Niznego i głównego szlaku beskidzkiego.

 

 

Strona główna Troszkę geografii Troszkę historii To i owo o Łemkach Gitarą i piórem Gdzie i jak wędrować Przewodnik